آخرین اخبار و مقالات

نسخه جدید Gmail به زودی منتشر می شود

نسخه جدید Gmail به زودی منتشر می شود

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / تکنولوژی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

۶ زبان برنامه نویسی تک حرفی که شما باید درباره آنها بدانید.

۶ زبان برنامه نویسی تک حرفی که شما باید درباره آنها بدانید.

گروه خبری شرکت نرم افزاری فرداد / مقاله

بیت های کوتاه : C و R یکی از پرطرفدارترین زبانهای برنامه نویسی تک نامی هستند. زبان های برنامه نویسی تک حرفی دیگری نیز هستند که برای رفع مشکلات خاص استفاده می شوند. برای مثال K می تواند برنامه های دقیقی رو در فقط چند کاراکتر بنویسه . زبان های برنامه نویسی یک حرفی دیگری مانند D , J و M نیز وجود دارند.

 

زبان برنامه نویسی D

D یک زبان برنامه نویسی چند پارادایم شی گرا که سینکتس و ایستاتیک تایپ این زبان مانند زبان برنامه نویسیC  است.            این زبان با مهندسی معکوس زبان برنامه نویسی C++ توسعه یافته است. جدا از به ارث بردن ویژگی های C++ ، این زبان برنامه نویسی تک حرفی دارای ویژگی هایی از دیگر زبان های برنامه نویسی مانند C# , Java , Ruby  و Python می باشد.

dlang.org

زبان برنامه نویسی F

F  به عنوان یک فورتون مدرن توسعه داده شد. این زبان یک زبان برنامه نویسی کامپایل شده، مدولار، عددی است که برای کار با کد فورتون ۷۷ طراحی شده است. F اولین بار در کامپایلر g95 بود.

Fortran.com/F

زبان برنامه نویسی J

J یک زبان برنامه نویسی تک حرفی است با یک مجموعه کاراکتر به APL قدرت می دهد. این زبان یک زبان برنامه نویسی سطح بالا ، با کارایی بالا و هدفمند است که در ویندوز ۶۴/۳۲ بیتی ، لینوکس ، مک ، iOS و اندروید اجرا می شود. برنامه این زبان شامل تحلیل های ریاضی ، آماری و تجزیه و تحلیل منطقی داده ها می باشد. از سال ۲۰۱۱ J اپن سورس و رایگان تحت مجوز GPLv3 می باشد.

Jsoftware.com

زبان برنامه نویسی K

K یک زبان اختصاصی از پردازش آرایه هاست. این زبان در ابتدا در سال ۱۹۹۳ توسعه یافت . این زبان گونه ای از APL که عناصر اسکیم را تزریق می کند. بعد فروش آن توسط سیستم های Kx این زبان به صورت اپن سورس به بازار آمد. K به شما اجازه می دهد یک الگوریتم دقیق برای کار با آرایه ها به کمک چند کلیک ساده بنویسید.

Kx.com

زبان برنامه نویسی M

M یا MUMPS (Massachusetts General Hospital Utility Multi-Programming System) یک زبان برنامه نویسی هدفمند و عمومی است. ویژگی اصلی این زبان داشتن یک پایگاه داده داخلی است که امکان دسترسی سطح بالا را به حافظه ذخیره سازی با استفاده از متغیرهای نمادین ساده برنامه و آرایه های زیرنویس دار فراهم می کند.

M از همان سینتکس های پایه برای دسترسی به حافظه فرار ، ذخیره سازی حافظه غیر فرار فراهم کردن دسترسی به داده هایی با کارایی بالا استفاده می کند. امروزه از این زبان در بسیاری از بیمارستان های بزرگ برای پردازش داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

MUMPS

زبان برنامه نویسی P

Pزبان برنامه نویسی مایکروسافت است که برای برنامه نویسی مبتنی بر روادید غیرهمزمان و برنامه های کاربردی اینترنت استفاده میشود. این زبان ، یک زبان خاص است که با C کامپایل شده و با آن همکاری می کند. مایکروسافت از این زبان تک حرفی برای پیاده سازی و تائید اعتبار مجموعه درایورهای USB که همراه ویندوز ۸ و ویندوزفون منتشر شد، استفاده می کند. در اوایل سال قبل این زبان توسط ردموند اپن سورس شد.

P on GitHu